HaberlerKamp Rehberi

Antalya’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur.

Antalya Valiliği, alınan karar ile kentte belirlenen mesire alanları dışındaki ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Antalya halkına duyurdu. Bu yasak, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle artan hava sıcaklıkları nedeniyle olası orman yangınlarına karşı bir önlem olarak alındı ve 7 Haziran 2024 -31 Ekim 2024’e kadar sürecek. Yasaklara uymayanlar hakkında idari ve adli işlem uygulanacak.

reklam

Kamp severler bu duruma üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Antalya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Antalya Valiliği’nin web sitesinde yayımlanan orman yangınlarının önlenmesi amacıyla girişlerin yasaklandığı Orman Alanları hakkında duyuruda ise şu ifadelere yer verildi;

Yaz aylarında havaların aşırı derecede ısınması göz önünde bulundurularak ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde, insan ve araç yoğunluğunun artması ile birlikte, orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince, bu Genelge yayımlanmıştır.

Madde 1- 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76’ncı maddesinde;

a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,

b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,

c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak, d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, Yasaktır.

Hükümleri yer almaktadır. Bu madde hükümlerinin, genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere; zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle kontrol edilecek ve gerekli uyarılar vatandaşlarımıza yapılacaktır.

Madde 2- İlimiz sınırları içerisindeki ormanlık alanların 4 km civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınına neden olabilecek yerlerde havai fişek, dilek balonu vb. yanıcı madde kullanılması yasaktır.

Madde 3- Genelge ekinde yer alan listede belirtilen alanlar dışında,  Antalya ili sınırlarında ormanlara girişler 07.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

Madde 4- Genelge ekinde yer alan listede belirtilen piknik ve mesire yerlerinde 31.10.2024 tarihine kadar 21:00-08:30 saatleri arasında mangal/semaver/ateş yakılması yasaktır.

Madde 5- Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere; zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle yukarıda belirtilen hususlar kontrol edilecek ve gerekli uyarılar vatandaşlarımıza yapılacaktır.

Madde 6- Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlem yapılacaktır.

Madde 7- Bu karar hükümleri 07/06/2024 – 31/10/2024 tarihleri arasında uygulanır.

Madde 8- Bu karar hükümleri  Antalya Valiliği tarafından yürütülür.

Antalya’da Girişlerin Serbest Olduğu Orman Parkları ve Günübirlik Kullanım Alanları Listesi

Antalya Valiliği’nin ormanlık alanlara giriş yasağı kapsamına göre; Antalya’da yasak kapsamına alınmayan orman parkları ve günübirlik kullanım alanları listesi alt kısımda yer almaktadır;

Antalya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024
Antalya’da Girişlerin Serbest Olduğu Orman Parkları ve Günübirlik Kullanım Alanları Listesi Ek-1
Antalya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024
Antalya’da Girişlerin Serbest Olduğu Orman Parkları ve Günübirlik Kullanım Alanları Listesi Ek-2
Antalya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024
Antalya’da Girişlerin Serbest Olduğu Orman Parkları ve Günübirlik Kullanım Alanları Listesi Ek-3
Antalya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024
Antalya’da Girişlerin Serbest Olduğu Orman Parkları ve Günübirlik Kullanım Alanları Listesi Ek-4

Kamp Severler olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Her türlü soru ve cevaplarınızı konu altında bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz..

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu