HaberlerKamp Rehberi

Yalova’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur;

Yalova Valiliği, alınan karar ile ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Yalova halkına duyurdu. Bu yasak, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle artan hava sıcaklıkları nedeniyle olası orman yangınlarına karşı bir önlem olarak alındı ve 27 Mayıs 2024 -31 Ekim 2024’e kadar sürecek. Yasaklara uymayanlar hakkında idari ve adli işlem uygulanacak.

reklam

Kamp severler bu duruma üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Yalova'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! - 2024

Yalova Valiliği’nin web sitesinde yayımlanan orman yangınlarının önlenmesi amacıyla girişlerin yasaklandığı Orman Alanları hakkında duyuruda ise şu ifadelere yer verildi;

“6831 sayılı Orman Kanununun 69. maddesine göre düzenlenen ve Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmeliğin” 32. maddesi gereğince Yalova İli Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Komisyonu Yalova Valisi Sayın Dr. Hülya Kaya Başkanlığında 20/05/2024 Pazartesi günü saat 12:30’da Yalova Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda toplanarak orman yangınlarının önlenmesine ilişkin faaliyetlerde kamu kurum ve kuruluşlarının imkanlarından yararlanma ve yardımlaşma konusunda alınan 23 maddeden müteşekkil tedbirleri, 27.05.2024 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, koordinasyon kurul kararı olarak kabul etmiştir.

Bu kararlar;

1- 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76. maddesi ve 4. fıkrasına göre ormanlara dört kilometre mesafede ve bu kanunun 31. ve 32. maddeleri kapsamına giren köylerin hudutları içerisinde anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır. Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Ayrıca bu madde kapsamında ormana 4 km mesafede havai fişek vb. yangın çıkarabilecek yanıcı ve parlayıcı maddelerin kullanılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

2- Kırsal alan yangınlarına Yalova İl/İlçe/belde Belediyeleri itfaiye ekipleri müdahale edecektir. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, kapalı alan yangını söndürme yetki ve eğitimleri olmadığından, bu tip yangınlarda itfaiye ekiplerine su takviyesi yaparak destek verecektir.

3- Orman Yangın İlk Müdahale Ekipleri, 01 Haziran – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında, Orman İşletme Müdürlüğünce önceden planlanmış noktalara konuşlandırılacaktır. Yangınlara ilk müdahale, bu ekiplerce yapılacaktır. Bu tarihler arasında yangına hassas mıntıkalarda ve günlerde Orman Muhafaza Memurları, İl/İlçe Jandarma Komutanlığı ve İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü unsurlarından yararlanılarak müşterek devriye sistemi oluşturulacaktır.

4- Orman alanı içerisinde ateşli ve ateşsiz her türlü piknik yapmak kesinlikle yasaktır, ancak resmi tescilli orman parkları, tabiat parkları, piknik – mesire alanları, gerçek/tüzel kişi işletmelerindeki kır lokantalarında, orman yangınlarına karşı alınması gereken tedbirleri içeren eylem planlarının ilgili işletmelerce onaylatılması durumunda saat 21:00’a kadar ateşli ve ateşsiz piknik vb. etkinliklerin yapılmasına izin verilecektir. Bu alanlarda havai fişek vb. yangın çıkarabilecek yanıcı ve parlayıcı maddelerin kullanılmasına kesinlikle izin verilmeyecektır.

27 Mayıs – 01 Ekim 2024 tarihleri arasında özel olarak piknik yapmak için ayrılmış yerlerde, vatandaşların orman yangınlarına duyarlı olmaları ve yaktıkları piknik ateşini söndürmeleri hususunda, gezici ekipler ve muhtelif yayın organları ile uyarılmasına çalışılacaktır.

5- Orman içi yollarda ve yaylalarda, ATV, UTV, bisiklet, motosiklet vb. vasıtalarla faaliyet icra etmek ve şenlik, kır düğünü ve kurultay, büyük toplantı vb. etkinlik yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, bu etkinliklere katılacakların ve görevlilerin bilgilerini, etkinliğin yapılacağı alan veya güzergahın başlangıç ve sonunu belirtir bilgilerle birlikte, yapacakları etkinlik için aldıkları orman yangını tedbirlerini de kapsayan izin talebini, Valilik Makamından uygun görüş aldıktan sonra, güvenlik güçleri ve Yalova Orman İşletme Müdürlüğüne başvurmaları halinde yapabileceklerdir. Harici durumda bu etkinlikler eorman işletme müdürlüğü ekipleri ve genel kolluk güçlerince izin verilmeyecektir.”

Kamp severler bu duruma çok üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu