HaberlerKamp Rehberi

Samsun’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur;

Samsun Valiliği, alınan karar ile kentte belirlenen mesire alanları dışındaki ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Samsun halkına duyurdu. Samsun Valiliği tarafından yapılan “Orman Yangınlarının Önlenmesine Yönelik Genel Emir 2024/2” başlıklı duyuru kapsamında; Samsun ilinde ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı bildirildi. Samsun il sınırları içerisinde içerisinde yer alan ormanlık alanlarda; kamp, doğa yürüyüşü, piknik ve her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığı bildirildi.

reklam

Samsun kent genelinde uygulanacak orman giriş yasağı tarihleri ise; 10 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında ormanlara giriş yasaklandı.

Kamp severler bu duruma üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Samsun'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Samsun Valiliği, ormanlık alanlara giriş yasağı kararı hakkında yayımlanan duyuruda ise şu ifadelere yer verildi;

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgemizde sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak oluşabilecek olağanüstü hava durumları nedeniyle ilimizde orman yangınlarının ortaya çıkabileceği değerlendirilerek, ülkemiz ve milletimiz için paha biçilmez değere haiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Madde 1 – Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74’üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66’ncı maddeleri uyarınca  Samsun ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 10 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

Bu tarihler arasında;

a-) Orman İşletme Müdürlükleri/Orman İşletme Şeflikleri tarafından ormancılık faaliyeti kapsamında izin verilenler, görevlendirilmiş yetkililer ormanlara girebilecektir.

b-) Sahipsiz hayvanlarını beslemek amacıyla orman alanlarına girmek isteyen vatandaşlarımız, hangi mevkide ve ne zaman besleme yapacaklarını ilgili Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanlık alanlara girip hayvanları besleyebilecektir.

c-) Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşları tarafından kiraya verilen ilimizdeki piknik ve mesire yerleri işleticileri, orman idaresi ile yapmış oldukları sözleşme hükümlerine istinaden faaliyetlerine devam etmekle birlikte orman yangınlarına karşı her türlü tedbiri alacaklar ve piknik mesire yerlerinde dilek feneri, meşale, havai fişek kullanmak yasaktır. İşleticilerin alması gereken tedbirler, orman teşkilatının ilgili birimleri tarafından takip edilecek ve denetlenecektir.

d-) Orman yangınlarına karşı gerekli tedbirleri almak şartıyla; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) üzerinden Avlak Avlanma İzin Belgesi alan avcılar ile av turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar” ilgili işletme müdürlüğüne bilgi vermek şartıyla ormanlara girebileceklerdir.

Madde 2 – Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak, orman içinde ATV, UTV, motorsiklet kullanmak yasaktır.

Madde 3 – Orman Yasası’nın 31 ve 32’nci maddeleri kapsamında olan köyler ve mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler ve mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 4 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 5 – Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (YEDAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ) enerji nakil hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alacak, orman teşkilatı tarafından gerekli görülmesi halinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 6 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 7 – İlçe Kaymakamlıklarımız ve Amasya Orman Bölge Müdürlüğü (Samsun’daki Orman İşletme Müdürlükleri) koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri gözetim ve denetimlerini etkin bir şekilde yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangınların önlenmesi ve muhtemel yangınlara karşı etkili bir şekilde müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 8 – Bu karar  Samsun ili sınırlan içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 9 – Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 10 – Bu karar hükümleri 10.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında uygulanır.

Kamp Severler olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Her türlü soru ve cevaplarınızı konu altında bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz..

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu