HaberlerKamp Rehberi

Sakarya’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur;

Sakarya Valiliği, tarafından karar ile, Sakarya’da ormanlık alanlarda yapılacak; kamp, piknik, giriş ve çıkış, doğa yürüyüşü vb. her türlü açık hava etkinliği yasaklandı. Sakarya Valiliği tarafından yayımlanan “Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması Hakkında Karar” kaspsamında Sakarya il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlara girmek yasaklandı.

reklam

Sakarya ili kent genelinde uygulanacak orman giriş yasağı tarihleri ise; 1 Haziran 2024 – 1 Kasım 2024 tarihleri arasında yasaklanmasına karar verildi.

Sakarya'da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Sakarya Valiliği tarafından yayımlanan karar metninde şu ifadelere yer verildi;

“İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir.

Sakarya İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 07.05.2024 tarihli ve 2024/1 sayılı kararına istinaden ormanlara girişlerin 01.06.2024 – 01.11.2024 tarihleri arasında yasaklanması, 6831 sayılı Orman Kanunun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca uygun görülmüştür.

Belirtilen nedenlerle;

Madde-1) Her türlü ormanlık alanlarda; mangal, semaver vb. ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemeler sokulması, kullanılması yasaktır. Ancak Resmi Tescilli korunan alanlar ve piknik/mesire alanlarında kontrollü piknik yapılması serbesttir.

Madde-2) Ormanlık alanlarda konaklama yapılması yasaklanmıştır.

Madde-3) Orman içinde ATV, UTV ve bunun gibi araçları önceden belirlenmiş alanlar dışında kullanması yasaklanmıştır. Ulusal, Uluslararası sportif ve eko turizm amaçlı kullanımları için de Orman İşletme Müdürlüğünce belirlenen güzergahlardan izin alınması zorunludur.

Madde-4) Sakarya İli sınırları içindeki ormana bitişik alanlarda ve ormana 4 kilometre mesafede (yaylalarda ormana bitişik alanlar dahil olmak üzere) 01 Haziran-01 Kasım 2024 tarihleri arasında 24 saat boyunca, tüm zamanlı olarak, anız ve bağ-bahçe-fındık altı temizliği vb. kontrollü ateş yakmak yasaklanmıştır. Yasaklamalara uymayanlar hakkında adli işlem tesis edilecek ve idari para cezası uygulanacaktır.

Madde-5) Güvenlik birimleri (Emniyet-Jandarma vb.) ve Orman Muhafaza memurlarından oluşturulacak olan ve gezici gözetleme işleri ile görevlendirilen ekiplerce, 01 Haziran-01 Kasım 2024 tarihleri arasında Resmi ve tescilli piknik alanları kontrol edilecektir.

Madde-6) Orman teşkilatına ait arazöz, treyler, yangın ilk müdahale ekip aracı, hizmet araçları ve yangına giden diğer araçların yangın mahalline hareketi sırasında yol üzerinde bulunan illerden geçişlerinin orman yangın harekât merkezi tarafından Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü Haber merkezine bilgi verilecek ve yangına giden araçların trafik ışıkları ve radar uygulamaları sırasında, mücbir sebep gereği hız sınırını aşan Yangınla Mücadele Araçlarına ceza uygulaması yapılmayacak ve geçişlerine öncelik tanınacaktır.

Madde-7) Alınan kararların ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerince takip edilecek olup, ayrıca vatandaşlarımızca da konunun hassasiyetle takip edilmesi ve yangın gibi şüpheli durumları 112 ACİL Çağrı Merkezlerine iletmeleri önemle rica olunur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu