HaberlerKamp Rehberi

Manisa’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur.

Manisa Valiliği, alınan karar ile kentte belirlenen mesire alanları dışındaki ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Manisa halkına duyurdu. Bu yasak, artan hava sıcaklıkları nedeniyle olası orman yangınlarına karşı bir önlem olarak alındı ve 1 Haziran 2024 -31 Ekim 2024’e kadar sürecek. Yasaklara uymayanlar hakkında idari ve adli işlem uygulanacak.

reklam

Kamp severler bu duruma üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Manisa’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Manisa’da ormanlık alanlara giriş yasaklandı ve Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu kararı, Manisa Valiliği resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı.

Manisa Valiliği’nden yapılan Manisa ormanlık alanlara giriş yasağı kararı hakkında duyuruda ise şu ifadelere yer verildi;

“6831 sayılı Orman Kanununun 69. maddesi ve “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmeliğin” 32. maddesi gereğince alınan 2024/2 sayılı  Manisa İlinde Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Girişlerin Yasaklandığı Orman Alanları Hakkındaki Valilik Kararı ve haritası,  Manisa İli Orman Parkları liste ve haritası ekte olup, Manisa İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 23.05.2024 tarihli ve 2024/1 sayılı kararının 30. maddesine dayanarak aşağıda sınırları ekte belirtilen ormanlara girişlerin, 01.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında yasaklanması 6831 sayılı Orman Kanununun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca uygun görülmüştür.

Madde 1 – Ekte ilçesi, mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

Madde 2 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak da yasaktır.

Madde 3 – Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan eko turizm ve piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında ateşli piknik yapmak yasaktır.

Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. maddesi kapsamında olan Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman aralarında koruma bandı oluşturacaklardır.

Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.

Madde 7 – Belediyeler, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 8 – Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından önleyici hizmetler (devriye, kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahalede yararlanılabilecektir.

Madde 9 – Yangın ihbarı ücretsiz 112 Acil Çağrı Merkezine yapılabilecektir. Madde 10 –  Manisa Valiliğince yukarıda alınmış olan düzenleme ve önlemlere tüm ilgililerin uymalarını, işbu karar ve önlemlerin uygulanmasına karşı çıkan, zorluk gösteren ya da uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanununun ilgili maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatlar Kanununun 32. maddesine göre işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 31.05.2024

Girişlerin Yasaklandığı Ormanlar

1- Ormanın Adı : SABUNCUBELİ-DEDEDAĞI İlçesi : Manisa – Merkez Hudutları Kuzeyi : Manisa – Akmescit Mahallesi, Uncubozköy, Keçili, Kayapınar, Emlakdere, Gürle, Evkaftepe. Doğusu : Mutludere Mahallesi, Domuzalan tepe, Eskidamlar, Poyrazoğlu tepe, Büyükkır tepe, Küçükkır tepe. Güneyi : Temellitepe, Fazlatepe, Adatepe, Sabuncubeli, Kayışdedetepe, Kocagediktepe, Dağüstütepe, Oluktepe, İmamlartepe. Batısı : Sarıçiçektepe, Dibeklitepe, Yanıktepe, Sivritaştepe, 334 rakımlıtepe. Köyler : Evkaftepe, Keçili, Kayapınar, Uncubozköy, Karakoca, Turgutalp, Emlakdere. ( Kent Ormanı hariç)

2- Ormanın Adı : DEMİRCİKÖY ORMANI İlçesi : Yunusemre Hudutları : Yenialan deresi, Kiraz deresi, Sivri Tepesi, Hacı kuyuları ve Kısıklar deresi havzasını kapsayan orman alanı Köyler : Demirciköy, Davutlar

3- Ormanın Adı : KARATEPE, SARIÇAM İlçesi : Saruhanlı Hudutları Kuzeyi : Alantepe, orman tarla sınırı, Manavtepe. Doğusu : Kayapınartepe, Sivritepe, Zeytinlidağ, Çamlıtel, Yarentepe. Güneyi : Sarıçamköyü, Gevenlikdere, İncetarla deresi. Batısı : Gökbelköyü, Çamurluk sırtı, Dedekırantepe, Sirnikli sırtı, Çataltepe, Örentepe. Köyler : Hatipler, Çataltepe, Gökbel, Bahadırlı, Sarıçam, Seyitoba.

4- Ormanın Adı : BEYDERE İlçesi :  Manisa – Merkez Hudutları Kuzeyi : Türkmen köyü, Küçüksümbüller, Doğusu : Küçüksümbüller,  Manisa köyyolu, Tarlatepe, Çakaldere, Somaklıtepe Güneyi : Beydeğirmenderesi, Sarunasuhlarköyü. Batısı : Göztepe’den başlıyarakYaylayurdutepe’ye kadar olan işletme hududunu teşkil eden Köyler : Sarunasuhlar, Büyüksümbüller, Avdal, Türkmenköy, Küçüksümbüller, Yağcılar.

5- Ormanın Adı : EĞRİGÖL – SAKARKAYA İlçesi : Saruhanlı – Turgutlu Hudutları Kuzeyi : Alibeyli, Bedeller, Heybeli, Büyükbelen. Doğusu : Canbazlı ve Büyükbelen köyleri ziraat arazisi. Güneyi : Akköy, Sarnıçtepe, Musulcalı, Koçar, Araplıtepe köyü, Zeytinköy, Yeniköy. Batısı : Gümülceli, Koldere, Çınaroba. Köyler : Büyükbelen, Heybeli, Gümülceli, Deynekler, Alibeyli, Çınaroba, Yakuplar, Tom, Çampınar, Derici, Mandallı,Murulcalı, Cambazlı, Sinirliizzettin.

6- Ormanın Adı : DEĞİRMEN AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Akhisar Hudutları : Alifaklı, Selcikli, Selvili, Çobanhasan, Kadıdağı, Milinge,Gökçe, Gökçeahmet, köyleri ile Gördük çayı arasındaki Ağaçlandırma sahaları. Köyler : Selvili, Selcikli, Çobanhasan, Kadıdağı, Milinge, Gökçeahmet.

7- Ormanın Adı : MIDIKLI GENÇLEŞTİRME SAHASI İlçesi : Selendi Hudutları : Mıdıklı köyü ile Şehitoğlu mahallesi arasında kalan sahalar Köyler : Mıdıklı, Kınık.

8- Ormanın Adı : ÇANŞA – AYVAALAN İlçesi : Selendi Hudutları Kuzeyi : Alaağaç – Marmaracıkyolu. Güney : Çanşaköyü Batısı : Durhasan ziraat arazileri Köyler : Alaağaç, Ayvaalan, Marmaracık, Çanşa, Durhasan.

9- Ormanın Adı : ESENYAZI AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Kula Hudutları : Esenyazı köyü çevresindeki ağaçlama alanları Köyler : Esenyazı

10- Ormanın Adı : HIRKALI AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Demirci Hudutları : Hırkalı köyü çevresindeki ağaçlama sahaları Köyler : Hırkalı, Çataloluk

11- Ormanın Adı : İCİKLER İlçesi : Demirci Hudutları : İcikler köyü ile Deliiniş çayı arasındaki gençleştirme sahaları Köyler : İcikler, Gümele

12- Ormanın Adı : ENCEKLER İlçesi : Kula Hudutları : Deliinişçayı, Çayköy, Topuzdamları ve Encikler köyleri Arasındaki gençleştirme alanları Köyler : Topuzdamları, Encikler, Çayköy

13- Ormanın Adı : TÜRKOĞLU AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Akhisar Hudutları : Akhisar – Gördes karayolu ile Çamönü köyü arasında kalan Ağaçlandırma sahaları Köyler : Hasköy, Çamönü, Dingiller, Sarnıç, Karabörklü, Karaveliler, Kobaşkıran, Çaldağ, Doğankaya

14- Ormanın Adı : KAYDIRAN ORMANI İlçesi : Akhisar Hudutları : Kuzeyi : Kırkağaçhududu Doğusu : Süleymanköyyolu Güneyi : Erdelli – Büknüş – Arabacı – Bozköyyolu Batısı : Eynas sırtları, Arabacı bozköy sırtları

15- Ormanın Adı : EVRENLİ AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Alaşehir – Evrenli Hudutları : Kuzeyi : Bahçedere Evrenli asfaltı Doğusu : Gökçegel deresi Güneyi : Evrenli tepe Batısı : Çamlık Sırtı Köyler : Evrenli

16- Ormanın Adı : ÇİFTLİK ORMANI İlçesi : Kırkağaç Hudutları : Adil ve Çiftlik mahalleri arasındaki Doğal Orman sahaları Köyler : Çiftlik,Adil,Sarıkaya,Öveçli

17- Ormanın Adı : EĞNEZ ORMANI İlçesi : Soma Hudutları : Eğnez ve Adil mahalleri arasındaki Doğal Orman sahaları Köyler : Eğnez,Adil,Çiftlik

18- Ormanın Adı : ŞİFADAĞ AĞAÇLANDIRMA SAHASI İlçesi : Soma Hudutları : Büyükgüney, Küçükgüney, Evciler, Kozluören, Türkpiyale, Tabanlar, Yağcıllı, Göktaş, Kızılören, Heciz, Beyce mahalleri arasındaki Ağaçlandırma ve Doğal Orman Sahaları Köyler : Büyükgüney, Küçükgüney, Evciler, Kozluören, Türkpiyale, Tabanlar, Yağcılı, Göktaş, Kızılören, Heciz, Beyce

19- Ormanın Adı : ŞANTİYE ORMANI İlçesi : Soma Hudutları : Çerkezhamidiye Akçaavlu Uruzlar Naldöken ve Karaçam mahalleri arasındaki Doğal Orman sahaları Köyler : Çerkezhamidiye Akçaavlu Uruzlar Naldöken Ularca Karaçam

Kamp Severler olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Her türlü soru ve cevaplarınızı konu altında bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz..

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu