HaberlerKamp Rehberi

Kütahya’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur;

Kütahya Valiliği, alınan karar ile ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Kütahya halkına duyurdu. Kütahya Valiliği’nden yayımlanan karar ile “Orman Yangınlarını Önleyici Tedbirler ” kapsamına göre,  Kütahya’da ormanlık alanlara giriş ve çıkış yapmak, ormanlarda kamp ve piknik yapmak gibi her türlü açık alan etkinlikleri yasaklandı. Bu yasak 1 Temmuz 2024 -30 Eylül 2024’e kadar sürecek. Yasaklara uymayanlar hakkında idari ve adli işlem uygulanacak.

reklam

Kamp severler bu duruma üzülecek, fakat herşey ormanlardaki yaşanabilecek yangın riskine karşı yapılan bir yasak olduğunu unutmamalıdır..

Kütahya’da Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kütahya Valiliği’nin web sitesinde yayımlanan orman yangınlarının önlenmesi amacıyla girişlerin yasaklandığı Orman Alanları hakkında duyuruda ise şu ifadelere yer verildi;

Kütahya Valisi Sayın Musa Işın’ın başkanlığında toplanan Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nda Kütahya’daki 2024 yılı yangın önleme çalışmaları ve yangınlara karşı alınacak tedbirler masaya yatırıldı. 

▪️ “TÜM KURUMLAR İŞ BİRLİĞİ YAPACAK”

Yangınlarla mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra tüm imkân sahibi kurumların iş birliği yapmasının önemine dikkat çeken Sayın Valimiz, “İmkânı olan kurumların orman yangınlarıyla mücadele konusunda sunabilecekleri imkanları değerlendirme ve iş birliği sağlama amacıyla bu toplantılar deruhte ediliyor” dedi.

▪️ “ŞEHİDİMİZE ALLAH’TAN RAHMET, GAZİMİZE SAĞLIK DİLİYORUM”

Geçen yıl iki büyük yangınla karşılaşıldığını ve bu yangınlarda kahramanca mücadele eden Orman İşletme Şefi Murat Yıldırım’ın şehit olduğunu, dozer operatörü Hasan Hüseyin Türker’in ise gazi olduğunu hatırlatan Sayın Valimiz, “Şehidimize tekrar Allah’tan rahmet, gazimize sağlık ve esenlikler diliyorum, Allah sağlığına kavuştursun” dedi.

▪️ “ANINDA MÜDAHALE NİYETİYLE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALIYIZ”

Geçen yılki yangınlara hızlı bir şekilde müdahale edildiğini ve bu yıl da aynı hassasiyetle hareket edileceğini belirten Sayın Valimiz, “Orman Bölge Müdürlüğümüz, AFAD, İl Özel İdaremiz, Jandarmamız ve diğer ilgili birimler herkes olay yerine anında intikal etti. Çok seri bir şekilde, zaman kaybı olmaksızın müdahale edildi. İnşallah bu sene orman yangını olmaz ama olursa da bizim anında müdahale etme niyetiyle gerekli tedbirleri almamız gerekir” diye konuştu.

▪️ “580 TEKNİK PERSONEL, 108 ADET ARAÇ VE İŞ MAKİNESİYLE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Sayın Valimiz; 2024 yılında 580 teknik personel ve yangın işçisi, 108 adet araç ve iş makinesiyle yangınlarla mücadele edileceğini ve 33 adet orman gözetleme kulesinde kameralı gözetleme sistemi mevcut olduğunu aktardı.

▪️ “TB2 İHA VE KORU431 HELİKOPTERİ KONUŞLANDIRILACAK”

Sayın Valimiz, yangın söndürme helikopteri Koru431 ve İnsansız Hava Aracı (TB2 İHA)’nın da yangınlarla mücadelede önemli rol oynayacağını söyledi. Zafer Havalimanında konuşlandırılacak TB2 İHA’nın 10.00-20.00 saatleri arasında uçuş ve gözetleme yapacağını belirten Sayın Valimiz, helikopterin havada kalış süresinin 27 saat olduğunu kaydetti.

▪️ “2023 YILINDA 230,02 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ”

2023 yılında 32 yangında 230,02 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Sayın Valimiz, yangınların büyük çoğunluğunun ihmal ve tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini söyledi.

▪️ “1 TEMMUZ-30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA ORMANA GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR YASAK OLACAK”

Toplantıda; orman yangınlarını önleme kapsamında 1 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında ormana giriş ve çıkışların yasaklanması kararı alındı. Ancak, mahalli köylülerin ormancılık ve zirai faaliyetleri ile domuz gibi zararlı hayvanların etkisiz hale getirilmesi için sürek avı yapmaları Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden izin alınması kaydıyla serbest olacak. Bu kapsam dışında ormanda ateşli silahlarla avlanmak yasak olacak.

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu