HaberlerKamp Rehberi

Çanakkale’de Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Kamp yapmak isteyen kamp severlere önemle duyurulur;

Çanakkale Valiliği, alınan karar ile ormanlara giriş yasağının başlayacağı tarihi Çanakkale halkına duyurdu. Çanakkale’de ormanlık alanlarda yapılacak; kamp, piknik, giriş ve çıkış, doğa yürüyüşü vb. her türlü açık hava etkinliği yasaklandı.

reklam

Bu yasak, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle artan hava sıcaklıkları nedeniyle olası orman yangınlarına karşı bir önlem olarak alındı ve 1 Haziran 2024 – 15 Eylül 2024’e kadar sürecek. Yasaklara uymayanlar hakkında idari ve adli işlem uygulanacak.

Çanakkale’de Ormanlara Giriş Yasaklandı! – 2024

Çanakkale Valiliği’nin resmi web adresi üzerinden yayımlanan; “Orman Yangınları İle Mücadele Kapsamında Uygulanacak “Ormanlara Giriş Kısıtlaması”na İlişkin Duyuru” açıklaması şu şekildedir;

  • Orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden (yüksek sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem) orman yangınları ile mücadele konusunda Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur.
  • Bu kapsamda: 1- 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ” Orman idaresinin göstereceği lüzum üzerine mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olmak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler. ” Hükmüne uygun olarak  Çanakkale İli dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 1 Haziran -15 Eylül 2024 tarihleri arasında girişler yasaklanmıştır.
  • 2- Tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirmenin yapılmasına,
  • 3- ”  Çanakkale İli 2024 Yılı Orman Yangınları Mücadele Komisyon Kararı ” ile belirlenmiş olan Çanakkale Vilayeti dahilinde ki kamu kurum ve kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek (Dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz vb.) her türlü araç ve gereçlerin görevli elemanları ile birikte kritik hava hallerinde, her an kullanılmak üzere göreve hazır olarak bekletilmesi, orman idaresinin talebi üzerine ilgili araçların derhal temin edilmesi ve nakli için gerekli koordinasyonun Çanakkale İli Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yerine getirilmesine,
  • 4- Orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespiti gayesi ile gerekli önlemlerin alınması, şüphelisi tespit edilenler ile ilgili olarak kanunda öngörülen yasal işlemlerin uygulanması, ayrıca ilgili hususların kaymakamlıklarca köy halkına duyurulmasına karar verilmiştir.

Ali Gültekin

Kamp Rehberi Yazarı | "Doğa ile bütünleşin! En iyi kamp alanları, ekipman tavsiyeleri ve doğa aktiviteleri için eksiksiz bir rehber. Planınıza şimdi başlayın!"

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu